Napój serwatkowy, szampan z serwatki

poniedziałek, 28 września 2015

serwatka

Gdy zrobiliśmy już ser i mamy pod dostatkiem serwatki, możemy przygotować lekko gazowany, fermentowany napój o przyjemnym, kwaskowym smaku. Bardzo orzeźwiający, świetnie gaszący pragnienie, idealny na upalne lato (i po prawdzie to właśnie w upalne lato robiłam ten, który widzicie na zdjęciu), ale i jesienią jest całkiem miłą, niecodzienną odmianą od wody, herbatki czy co tam popijamy w ciągu dnia :-)

Jeśli chodzi o pochodzenie tego napoju - był swego czasu, a dokładnie za poprzedniego ustrojuj, dość popularny. Robiło się go samodzielnie w domu, choć trafiłam też na informacje, że bywał także dostępny w sprzedaży, butelkowany tak jak śmietana, z fioletowym kapslem. Szklane butelki i kolorowe kapsle na mleku czy śmietanie pamiętam doskonale, "szampana*" serwatkowego, bo pod tą nazwą funkcjonował, zupełnie nie, ale może może? Wydaje mi się jednak, że korzenie tego napoju mogą sięgać zdecydowanie dalej, do kuchni wiejskiej, ludowej, choć do takich informacji nie dotarłam. Nie zdziwiłabym się jednak, gdyby fermentowaną w jakiś sposób serwatką, raczył się i nasz Piast Żywiciel, o którym mowa w poprzedniej notce ;)

Jako ciekawostkę dodam, że szwajcarska Rivella w wersji "naturalnej" to niemal dokładnie to samo, chyba jedyna różnica to sposób w jaki napój jest nagazowany: nasz serwatkowy szampan ma delikatne bąbelki dzięki fermentacji, Rivella jest nasycana dwutlenkiem węgla, oba są bardzo pyszne :-)

Napój serwatkowy

1 l serwatki
1/3 szkl. cukru
3-5 g drożdży

Serwatkę podgrzać i zlać do gąsiorka sam klarowny płyn. Dodać cukier, drożdże rozrobione w kilku łyżkach wody lub serwatki, zamknąć szczelnie, odstawić na 3-5 dni by lekko przefermentowało. Pić ze smakiem :-)

*Oczywiście jest to napój raczej bezalkoholowy, jakiś tam promil alkoholu może i ma, jak wszystkie tego typu fermentowane napitki, ale nawet jeśli, to myślę, że jest to ilość zdecydowanie znikoma.


PS. Na blogu znajdziecie również przepisy na inne świetne domowo fermentowane napoje, moje ulubione piwo jałowcowe, kwas chlebowy czy bławatkowe "wino", jestem wielką fanką :-)

4 komentarze

 1. […] udekorować. Bardzo odświętna :-) *Z serwatki można przygotować pyszny, naturalnie gazowany napój serwatkowy (szampan serwatkowy) lub ugotować na nim zupę chrzanową – nic się nie […]

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za ten przepis! W latach PRL w Lublinie to był podstawowy napój, który kupowało się "na dużej" przerwie w sklepie obok szkoły. Po graniu "w nogę" obowiązkowy izotonik. Zawsze świeży, schłodzony (stał w lodówce razem z nabiałem), lekko gazowany, z małym osadem drożdży na dnie, i ten złocisty kolor (chyba barwiony karmelem ?). Serwowit się nazywał i był w butelkach jak na śmietanę ze sreberkiem koloru.... chyba fioletowego. Pycha... To se nevrati...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokladnie tak. Niezapomniany smak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten smak wraca do mnie z sentymentem, aż wreszcie wpadłam na pomysł wykorzystać internet i proszę..... Tadam. Dziękuję za ten przepis, serwatkę właśnie zrobiłam, lecę po drożdże i działam. Już nie mogę się doczekać ;-)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania!