Jajecznica ze szparagami, sezon w pełni!

piątek, 9 czerwca 2017


Zielone szparagi, białe szparagi


Zielone czy białe? Które szparagi wolicie? Ja uwielbiam zielone! Najlepiej te dość cienkie, młode, których nawet nie trzeba obierać. Mają cudowny, świeży smak, który przywodzi mi na myśl młodziutki zielony groszek i, dobrze przyrządzone, cudownie chrupią. Białe są dla mnie za delikatne w smaku, zbyt łykowate i w dodatku strasznie kruszą się przy obieraniu. Choć oczywiście.. chętnie się do nich przekonam, jeśli tylko macie jakiś super sposób na białe szparagi, dajcie koniecznie znać, wypróbuję natychmiast :)

Dawniej to właśnie białe szparagi uważano za wykwintniejsze i po prostu lepsze. W Tygodniku Mód i Powieści z 1912 r. Paulina Szumlańska (jedna z dwóch, obok Marty Norkowskiej, redaktorek działu kucharskiego pisma) pisała o szparagach tak:

U nas hodują i spożywają zwykle szparagi białe; białemi są one dlatego, że bywają wycięta, skoro tylko z podziemi pokazywać się zaczną. Pod wpływem słońca szparagi nabierają koloru zielonego. Szparagi, wyrastające podczas nocy nad ziemią będą białe jedynie przed wschodem słońca, od pierwszych zaś promieni stają się różowe, potem czerwone, brązowe, a wkońcu zielone.

W południowych krajach pozwalają szparagom wyrastać na 15–16 cali nad ziemię i jedzą je zupełnie zielone; posiadają one jednak smak ostry i nie są tak delikatne, jak nasze białe.

Podobnego zdania była autorka cegły Jak gotować, Maria Disslowa: Najlepsze szparagi są białe, grube o jasnych łebkach i świeżo ścięte. Powiędnięte tracą sok i stają się włókniste. Dziko wyrośnięte szparagi są cienkie, zielonawe, łykowate i gorzkie, gotując je należy zmieniać wodę, aby możliwe były do jedzenia.

Dzisiejszy przepis pochodzi właśnie z książki Disslowej i w oryginale przewidywał oczywiście wykorzystanie białych szparagów. Ja wzięłam zielone i wyszło pysznie.

W Jak gotować znajdujemy dwa różne przepisy na jajecznicę ze szparagami. W jednym z nich autorka poleca dusić całe, pokrojone w kilkucentymetrowe kawałki szparagi i uduszone wymieszać z jajkami rozbitymi ze śmietanką, w drugim używa jedynie szparagowych łebków. Do swojej jajecznicy dodałam całe szparagi: pokrojone łodygi podgotowałam na parze, dalej postępowałam już wg oryginalnego przepisu.

Jajecznica ze szparagami (dla 2 osób)


5-6 szparagów
4 jajka
natka pietruszki
masło
sól
czarny pieprz świeżo mielony

Szparagi pokroić w kilkucentymetrowe kawałki, łodyżki obgotować na parze, wymieszać z odrobiną masła. Jajka wbić na patelnię, usmażyć jajecznicę, pod koniec smażenia dodać gruby płatek masła i szparagi, wymieszać, doprawić solą i pieprzem, przed podaniem posypać posiekaną natki pietruszki.

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!