Letnie obiady: kasza ze skwarkami, koperkiem i zsiadłym mlekiem

sobota, 19 sierpnia 2017

letni obiad


Mówisz "letni obiad", myślisz..?

Letnie gotowanie jest bajecznie proste! Obfitość warzyw, owoców i dobrego nabiału pozwala wyczarować całe mnóstwo przepysznych dań i nawet, gdy upały nie sprzyjają długiemu staniu przy kuchni, najprostsze dania pod hasłem "przegląd grządki/straganu z warzywami" cieszą świeżością i bogactwem smaków i aromatów :)

Pomyślałam, że przygotuję kilka notek z letnimi obiadami, które lubię najbardziej. Choć właściwie przyszedł już czas eintopfów z pomidorami, cukiniami czy bakłażanami w roli głównej, dziś podrzucam jeden  moich ulubionych pomysłów na obiad ze zsiadłym mlekiem w roli głównej. Zsiadłe mleko i koperek to dla mnie absolutnie podstawowe, ukochane smaki lata (no dobrze, naj zawsze są jagody, ale zsiadłe mleko i koperek jest tuż za nimi ;)).

U Monatowej zsiadłe mleko z kaszą lub ziemniakami znajdziemy w dziale z zimnymi zupami i rzeczywiście, może ono świetnie zastąpić nieco bardziej skomplikowane chłodniki. U mnie w domu zdecydowanie częściej je się je z ziemniakami, kaszy gryczanej ze zsiadłym mlekiem spróbowałam po raz pierwszy kilka lat temu na Roztoczu i, co tu dużo mówić, jest to hit :)


Kasza ze skwarkami, koperkiem i zsiadłym mlekiem


1 szkl. prażonej kaszy gryczanej
100 g słoniny
koperek
sól

+ zsiadłe mleko

Kaszę ugotować w 2 szkl. osolonej wody (wrzucam kaszę do gotującej wody, przykrywam, gotuję ok. 15 min., wyłączam gaz i odstawiam na ok. 10 min., następnie odkrywam i zostawiam na kilka minut do odparowania). Słoninę pokroić w kostkę, usmażyć skwarki. Ugotowaną kaszę podsmażam przez minutę z gotowymi skwarkami. Hojnie posypać świeżym koperkiem, podać ze zsiadłym mlekiem.

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!