Sernik krakowski

niedziela, 19 listopada 2017

Sernik krakowski sernik z kratką

Moi czescy i słowaccy znajomi dziwią się czasem, czemu sernik nazywa się sernikiem, skoro piecze się go z twarogu. Przecież tvaroh není sýr! No cóż, w tej kwestii się nie zgadzamy, dla mnie twaróg od zawsze był po prostu białym serem, zgadzamy się natomiast co do tego, że sernik to jeden z najpyszniejszych polskich łakoci. Co prawda spotkałam się z opinią, że sernik jest tak pyszny, ponieważ nie jest zbyt słodki, podczas gdy sama uważam, że jest pyszny, między innymi dlatego, że jest niesamowicie słodki, to już jednak nieistotne niuanse ;) Sernik to rarytas i już!

Sernik z kratką

Sernik krakowski zaś to król wśród serników! Ciężki, konkretny, słodki, na kruchym spodzie i z kruchą, lukrowaną kratką na wierzchu. Obowiązkowo ze smażoną w cukrze skórką pomarańczową i rodzynkami. Przygotowując sernik krakowski weźcie najlepszy twaróg jaki tylko uda Wam się zdobyć. Żadne wiaderka! To musi być porządny tłusty twaróg, trzykrotnie zmielony, ze sporym dodatkiem masła. Jeśli traficie na naprawdę wspaniały, wiejski ser, możecie ilość masła lekko zmniejszyć. Ubite jajka zapewnią sernikowi lekkość i puszystość, a dzieła dopełnią bakalie. Rodzynki oczywiście możecie namoczyć na kilka-kilkanaście dni w rumie, to będzie prawdziwa uczta!

A jaki jest Wasz ulubiony sernik? :)

Sernik krakowski


Ciasto:
375 g mąki
150 g masła
150 g cukru pudru
2 żółtka
1 jajko
szczypta soli

Masa serowa:
1 kg twarogu 
200 g masła
1,5 szkl. cukru pudru
8 żółtek
5 białek
50 g mąki
+ smażona skórka pomarańczowa
+ rodzynki 

Mąkę wymieszać z cukrem i solą, posiekać z zimnym masłem, dodać jajka, szybko zagnieść kruche ciasto, schłodzić. 2/3 ciasta rozwałkować cienko i umieścić na natłuszczonej blasze, ponownie schłodzić.
Żółtka utrzeć z cukrem do białości, białka ubić na sztywną pianę. Twaróg trzykrotnie zmielić. Do ostatniego mielenia dodać posiekane masło. Twaróg dodawać porcjami do ukręconych żółtek, dokładnie utrzeć. Stopniowo dodawać pianę z białek delikatnie mieszając. Dodać mąkę, wymieszać, dodać bakalie, znów wymieszać.
Spód podpiec (ok. 10-15 min. w 180'C). Pozostałe ciasto rozwałkować i pokroić w paski. Na podpieczony spód wyłożyć masę serową, na wierzchu ułożyć kratę z pasków kruchego ciasta, posmarować żółtkiem. Piec na złoto (ok. 55 min. w 180'C). Ostudzony sernik polukrować i udekorować posiekaną skórką pomarańczową.

3 komentarze

  1. Dzień dobry, jakich rozmiar blachy będzie najodpowiedniejszy do tej proporcji ciasta?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, powiedziałabym, że średnia - 25x35 cm mniej więcej :)

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania!