Syrop z zielonych szyszek sosny

20:44

sosna_szyszki1
Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was jeszcze do cna leśnymi przetworami, dziś bowiem zapraszam na kolejny syrop z iglaków. Tym razem syrop z młodych (zielonych) szyszek sosnowych, czyli coś co, może ucieszyć tych z Was, którzy w tym dziwnym roku, kiedy wszystko kwitnie i dojrzewa dobre 2 tygodnie wcześniej niż powinno, przegapili młode sosnowe pędy. Szyszki sosnowe dojrzewają bardzo długo (ok. 2 lat), na syrop zaś nadają się przez cały czas, kiedy pozostają zielone i miękkie, czyli przez ok. rok. Z powodzeniem więc możecie choćby teraz wybrać się do lasu, nazbierać szyszek i przyrządzić z nich sosnowy syrop o kolorze zdecydowanie jaśniejszym niż syrop z pędów, o nieco innym (choć również wspaniałym, leśnym, żywicznym) aromacie i zbliżonych właściwościach. Bo jak wiadomo, syropy i nalewki tego typu mają rozliczne zastosowania lecznicze, choć jak już pisałam, uwielbiam ich używać dla samego smaku i zapachu - do aromatyzowania deserów, mięs i napojów, co i Wam serdecznie polecam :-) Syrop z szyszek ma tą dodatkową zaletę, że zbierając niezbędny surowiec nie nadwyrężamy drzew, szyszki możemy sobie zrywać zdecydowanie bardziej bezkarnie niż pędy (choć oczywiście nie ogołacamy sosen ze wszystkich szyszek, zostawmy trochę ptakom) :-) Syrop z szyszek wypatrzyłam u Kasi - Gospodarnej Narzeczonej, moje księgi podają, że to kolejny smakołyk kurpiowski, fajne te Kurpsie :-)

Syrop z zielonych szyszek sosny

100 g zielonych szyszek sosnowych
100 g cukru

Szyszki pokrajać na cienkie plasterki, wrzucić do słoja przesypując warstwami cukru, odstawić na kilka tygodni (2-3) w słoneczne miejsce, codziennie wstrząsać. Po tym czasie zlać znad szyszek gotowy syrop, przechowywać w chłodzie.

PS. Niebawem przygotujemy kolejny leśny smakołyk, do którego wykorzystamy któryś (dowolny) ze zrobionych teraz syropów z iglaków. Przygotujcie więc nieco większą porcję i zaglądajcie do Kuchni naszej polskiej :-)

--------------------------------------------------

ENGLISH, PLEASE!

Green Pine Cones Syrup

100 g green (unriped) pine cones, sliced
100g sugar

Place the pine cones in a jar, pour in the sugar, cover and shake the jar. Put the jar in a sunny place and shake it every day. No cooking is needed. After about 2-3 weeks filter the syrup using the cheesecloth. Store it in sterilized glass jars or bottles in a fridge for a long time.

You Might Also Like

20 komentarze

Wyszukiwarki przepisów

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów blogi kulinarne
zBLOGowani.pl

Przeczytaj

Przepisy, które podaję to przepisy kuchni tradycyjnej, nie są mojego autorstwa. Śmiało korzystaj, gotuj, podawaj dalej, nie musisz wspominać, że znalazłeś je u mnie, choć będzie mi miło, jeśli to zrobisz.
Wszystkie zdjęcia i teksty natomiast są moje i jeśli chcesz je wykorzystać, po prostu zapytaj :-)
monika@kuchnianaszapolska.pl

Źródełko