Gzik

22:09

gzik1

Gzik jada się jak Polska długa i szeroka, choć tylko w Wielkopolsce a) jest potrawą regionalną, b) podaje się go nie tylko do chleba, ale tradycyjnie i do ziemniaków, c) ma tak uroczą nazwę :-) Reszta świata gzik nazywa po prostu.. twarogiem z dodatkami. Dodatki to tradycyjnie śmietana - jakiś czas temu przeprowadzałam wywiad w tej kwestii i podobno może być i słodka, i kwaśna, zależy od domu, posiekana cebula i sól. Sezonowo cebulę można zamienić na szczypior albo mniej ortodoksyjnie dodać także koperek czy rzodkiewkę.

Gzik (zwany też gziką) można jeść z chlebem, ale tradycyjną wielkopolską potrawą są pyry z gzikiem. Pyry, czyli dla niewtajemniczonych - ziemniaki :-) gotuje się najczęściej w mundurkach, zaś gzik do pyr przygotowuje się z większą ilością śmietany, tak żeby był bardziej lejący, jak sos. W wielu domach w Wielkopolsce pyry z gzikiem są podobno tradycyjnym daniem na bezmięsny piątek, na odpoczynek po świątecznym obżarstwie powinien być też w sam raz. No i zbliża się sezon na nowalijki, gzik z nowalijkami jest przepyszny :-)

Gzik

250 g tłustego twarogu
3 łyżki kwaśnej śmietany
pęczek szczypiorku lub 1 mała cebula
sól
świeżo mielony czarny pieprz

Twaróg rozgnieść widelcem, wymieszać dokładnie ze śmietaną i posiekanym szczypiorkiem lub cebulą, doprawić. I już :-)

gzik

You Might Also Like

1 komentarze

Wyszukiwarki przepisów

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów blogi kulinarne
zBLOGowani.pl

Przeczytaj

Przepisy, które podaję to przepisy kuchni tradycyjnej, nie są mojego autorstwa. Śmiało korzystaj, gotuj, podawaj dalej, nie musisz wspominać, że znalazłeś je u mnie, choć będzie mi miło, jeśli to zrobisz.
Wszystkie zdjęcia i teksty natomiast są moje i jeśli chcesz je wykorzystać, po prostu zapytaj :-)
monika@kuchnianaszapolska.pl

Źródełko