Mizeria

20:39

mizeria

Sezon ogórkowy (nic się nie dzieje, tylko usiąść i patrzeć, czy ogórki dobrze rosną.. ;-)) w pełni, więc czas na letnią surówkę. Może się wydawać, że kuchnia polska w surówki i jarzynki nie obfituje, ale jak się dobrze zastanowić to jest tego mnóstwo: mizeria, pomidory z cebulką i śmietaną, surówka z białej kapusty, z czerwonej, nie mówiąc o wszelkich kiszonkach i jarzynkach "na ciepło".

A mizeria to letni hit, zawsze z utęsknieniem czekam na młode gruntowe ogórki, które najlepiej smakują chrupane ze skórką wprost z grządki, a jeszcze lepiej ze śmietaną. Mizeria to jedna z tych surówek, które mają sporo wspólnego z chłodnikami, ja przygotowuję ją dość gęstą i w bardzo podstawowej wersji, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dodać do mizerii również koper czy młody szczypiorek, nieco więcej śmietany i przypraw i chłodnik ogórkowy gotowy :-)

Mizeria

kilka gruntowych ogórków
śmietana
sól, pieprz, ewentualnie cukier
opcjonalnie: koperek, szczypior, natka pietruszki

Ogórki obrać, pokroić w plasterki, doprawić solą i pieprzem, wymieszać ze śmietaną.

--------------------------------------------

ENGLISH, PLEASE!

Cucumber Salad "Mizeria"

some fresh cucumbers
sour cream
salt, pepper, optionally: pinch of sugar

optionally: fresh dill, chives or parsley

Peel the cucumbers and slice them thinly. Season with salt and pepper, mix with sour cream and with some dill, chive or parsley if desired.

mizeria1


You Might Also Like

12 komentarze

Wyszukiwarki przepisów

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów blogi kulinarne
zBLOGowani.pl

Przeczytaj

Przepisy, które podaję to przepisy kuchni tradycyjnej, nie są mojego autorstwa. Śmiało korzystaj, gotuj, podawaj dalej, nie musisz wspominać, że znalazłeś je u mnie, choć będzie mi miło, jeśli to zrobisz.
Wszystkie zdjęcia i teksty natomiast są moje i jeśli chcesz je wykorzystać, po prostu zapytaj :-)
monika@kuchnianaszapolska.pl

Źródełko