Kruche z jagodami

środa, 22 lipca 2015

kruche_jagody

Lato. Nieruchome powietrze, brzęczenie pszczół,  bose stopy i najprostsze desery - owoce, owoce, owoce :-) Drożdżowe z owocami, kruche z owocami, letnia klasyka. Właściwie nie ma nad czym się rozpisywać, ale na blogu o polskiej kuchni kruche z jagodami (wersja dla Małopolski: z borówkami ;-)) znaleźć się musi, to esencja lata, mój ulubiony letni placek. Może tylko dodam, że tu nie należy ograniczać się ilościowo, podwójna (albo i potrójna) porcja składników jak najbardziej wskazana i wcale nie trzeba pułku wojska by największą blachę (tę z piekarnika) kruchego z owocami, nim zdążysz się obejrzeć, zjeść!

Kruche ciasto z jagodami

Ciasto:

200 g mąki
100 g masła
50 g cukru (drobnego lub cukru pudru)
1 żółtko
skórka otarta z 1 cytryny

Kruszonka:

100 g masła
100 g cukru
200 g mąki

+ jagody
+ kilka łyżek cukru
+ ew. płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej
+ cukier puder do oprószenia

Ciasto: mąkę zagnieść (lub posiekać) z masłem, cukrem i skórką, dodać żółtko, zagnieść ciasto. Jeśli ciasto nie chce się skleić, dodać 1-2 łyżki zimnej śmietany lub wody. Schłodzić.

Kruszonka: masło utrzeć z cukrem, następnie stopniowo dodając mąkę zagniatać kruszonkę (najwygodniej to zrobić w makutrze, ale zwykła miska też się nada).

Nadzienie: jagody lekko posypać cukrem, ewentualnie dodać łyżeczkę mąki ziemniaczanej - wymieszać.

Placek: ciasto rozwałkować i wyłożyć na blachę (tzw. sernikową), schłodzić ponownie, ponakłuwać, podpiec* spód (ok. 10-12 min. w 180-190'C). Na podpieczony spód wyłożyć nadzienie oraz kruszonkę, piec do zezłocenia (20-30 min). w 180'C. Po lekkim przestudzeniu posypać cukrem pudrem.

* Ten punkt można pominąć, podobnie jak dodatek mąki ziemniaczanej do jagód. Zarówno podpiekanie jak i skrobia mają za zadanie zapobiec nasiąkaniu spodu sokiem z jagód, ale ani jedno ani drugie nie jest niezbędne.

5 komentarzy

Zapraszam do komentowania!