Herbatka lipowa

21:59

lipa

Mięta, melisa, lipa, szałwia, ziołowe herbatki, soki z malin czy jagód, orzechówka czyli domowe, babcine remedia na wszelkie dolegliwości, ale też smaki i zapachy polskiego lata. Chwilę zastanawiałam się czy w ogóle pisać o ziółkach, próżno ich raczej szukać w książkach kucharskich, w kawiarnianych czy restauracyjnych menu też nie są popularne tak jak we francuskich lokalach wszelkie tisane. Rozczulające wspomnienie pewnego pana w średnim wieku, który lubi opowiadać o tym, jak to stryjenka w letnie wieczory brała go - wówczas kilkuletniego brzdąca - na ręce by nazrywał sobie kwiatków lipy na wieczorną herbatkę, ujęło mnie jednak bardzo i pomyślałam sobie, że czemu nie, lipą wszak pachną tu pierwsze dni wakacji, o ziołowych herbatkach pisze też Beata Zatorska w Rose Petal Jam, mojej ulubionej książce o polskiej kuchni. O książce będzie osobna notka, dziś zaś przepis na lipową herbatkę, pyszną i pachnącą lipcem.

Herbatka lipowa:

garść kwiatów lipy (mogą być z przylistkami - w sezonie oczywiście świeże)
miód do smaku
wrzątek
ew. plasterek cytryny

Kwiaty lipowe wrzucić do imbryka, zalać wrzątkiem, przykryć, odstawić na ok. 10 min. do zaparzenia. Jeśli lubimy, dosłodzić miodem, ewentualnie dodać cytrynę. Lubicie ziółka?

You Might Also Like

5 komentarze

Wyszukiwarki przepisów

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów blogi kulinarne
zBLOGowani.pl

Przeczytaj

Przepisy, które podaję to przepisy kuchni tradycyjnej, nie są mojego autorstwa. Śmiało korzystaj, gotuj, podawaj dalej, nie musisz wspominać, że znalazłeś je u mnie, choć będzie mi miło, jeśli to zrobisz.
Wszystkie zdjęcia i teksty natomiast są moje i jeśli chcesz je wykorzystać, po prostu zapytaj :-)
monika@kuchnianaszapolska.pl

Źródełko