Kandyzowana skórka cytrynowa. Niezbędna do wielkanocnych wypieków.

20:19


Skórka cytrynowa zawiera cytrynowy olejek eteryczny, mile pachnący i przyjemny. Ten olejek znajduje się w porach na powierzchni skórki cytryny. Są trzy sposoby otrzymywania go. Jeżeli potrzebujemy samej skórki, to należy ją obrać delikatnie ostrym nożykiem, nienaruszając białej warstwy podskórnej, bo jest bardzo gorzka i ma smak nieprzyjemny. Drugim sposobem otrzymywania olejku jest obcieranie skorki kawałkami cukru. Naturalnie ma to zastosowanie tylko przy słodkich potrawach. Trzecim sposobem jest tarcie skórki na tarce, przyczem ścieramy tylko jej żółtą warstwę.
Bluszcz, 1927 rok

Skórka cytrynowa to jedna z moich ulubionych przypraw. Otartą dodaję do ciast drożdżowych i do kruchego, doprawiam nią kremy i nadzienia, nie waham się przed doprawianiem skórką cytrynową również dań wytrawnych. Uwielbiam też skórkę kandyzowaną, smażoną w cukrze, chyba nawet bardziej niż pomarańczową :-)

Także dziś szybko i na temat. Wczoraj były skórki cytronowe, dziś zapraszam po najlepszy przepis na kandyzowaną skórkę cytrynową. Robię ją co najmniej kilka razy do roku i używam do przeróżnych wypieków. Do wielkanocnych mazurków i serników będzie doskonała, do paschy jest wręcz niezastąpiona :-)


Kandyzowana skórka cytrynowa


cytryny (najlepiej niewoskowane, niepryskane lub przynajmniej porządnie wyszorowane)
cukier 
woda

Cytryny obrać ze skórki (staram się obierać tak by otrzymać skórkę w 4 ładnych kawałkach). Skórki wrzucić do wrzącej wody, pogotować 5-8 minut. Następnie przelać zimną wodą, obrać z albedo, pokroić w cieniutkie paski lub w kosteczkę (ja wolę w paski 1-2 mm, które później ewentualnie siekam drobniej). Z cukru i wody w proporcjach wagowych 2:1 przygotować syrop. Skórki gotować w syropie do momentu aż będą szkliste (ok. 20 min., nie za długo, żeby nie były kamienne). Osączyć z syropu i przełożyć do słoiczków. Można również przechowywać w syropie.

You Might Also Like

0 komentarze

Zapraszam do komentowania!

Wyszukiwarki przepisów

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów blogi kulinarne
zBLOGowani.pl

Przeczytaj

Przepisy, które podaję to przepisy kuchni tradycyjnej, nie są mojego autorstwa. Śmiało korzystaj, gotuj, podawaj dalej, nie musisz wspominać, że znalazłeś je u mnie, choć będzie mi miło, jeśli to zrobisz.
Wszystkie zdjęcia i teksty natomiast są moje i jeśli chcesz je wykorzystać, po prostu zapytaj :-)
monika@kuchnianaszapolska.pl

Źródełko