Wino bławatkowe

21:09

wino_blawatkowe

Na lato pojedź do Gawrych - rudy...
Popatrz jak pasą się chabry wśród kłosów rudych...

Weź nożyk i płatki ścinaj
Pierzaste jak piórka ptasie...
Gdy chcesz mieć kwartę wina - 
Nazbieraj ile da się.

A potem w domu, dręcz je,
Na mękach męcz je w cukrze,
I czekaj sierpień, wrzesień, 
Aż przyjdzie zima w futrze.

PS. Pić będziesz z Katarzyną
Gdzieś w lutym (trzynastego)
Różowozłote wino
Z błękitu chabrowego.

A dla mnie - jeden chaber
Pozostaw pośród prosa...
Niech życie ma jaskrawe,
I niech zadziera nosa! 
Agnieszka Osiecka, Imionnik z kwiatem

Z płatków chabra bławatka robiono niegdyś po wsiach orzeźwiający, naturalnie gazowany napój, zwany bławatkowym winem. Z prawdziwym winem ma on niewiele wspólnego (gdzieniegdzie można się nawet spotkać ze wskazówką, by do wina bławatkowego, w celu wzmocnienia smaku i aromatu dodać.. solidną porcję czerwonego wina :-) - pomysł to jednak chyba zdecydowanie współczesny?), choć dzięki fermentacji, jakąś minimalną zawartość alkoholu pewnie ma. Wino bławatkowe, które osobiście chętniej nazwałabym bławatkową oranżadą, moja babcia zaś, wspominając swoje dzieciństwo na nadnarwiańskiej wsi, nazywa po prostu sokiem z chabrów, pite było chętnie przez dzieci i żniwiarzy i nic w tym dziwnego - ów kwaskowaty napój naprawdę skutecznie gasi pragnienie w upalne dni.

Wino z płatków chabra bławatka

płatki z 200 kwiatów chabra
3-4 łyżki cukru
1/2 l wody
sok z 1/2 cytryny

Cukier rozpuścić w wodzie, zalać nim płatki chabrów, dodać sok z cytryny. Jeśli chcemy by napój był gazowany najlepiej przygotowywać go w słoiku, który da się dość szczelnie zamknąć (jeśli niekoniecznie - wystarczy garnuszek). Odstawić w słoneczne miejsce na ok. tydzień - 10 dni. W tym czasie mikstura będzie w spektakularny sposób zmieniała swoje kolory - od przezroczystej, przez mętną zieloną, fioletową, intensywnie różową, aż do, jak pisze Osiecka - różowozłotej. Gdy płatki zbledną (wręcz zbieleją), przecedzić napój przez gazę i skosztować bądź odstawić do dalszego dojrzewania. Metoda jak z wiersza Agnieszki Osieckiej (czyli płatki + cukier i dopiero potem woda - rzecz jasna również działa! :-)You Might Also Like

8 komentarze

Wyszukiwarki przepisów

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów blogi kulinarne
zBLOGowani.pl

Przeczytaj

Przepisy, które podaję to przepisy kuchni tradycyjnej, nie są mojego autorstwa. Śmiało korzystaj, gotuj, podawaj dalej, nie musisz wspominać, że znalazłeś je u mnie, choć będzie mi miło, jeśli to zrobisz.
Wszystkie zdjęcia i teksty natomiast są moje i jeśli chcesz je wykorzystać, po prostu zapytaj :-)
monika@kuchnianaszapolska.pl

Źródełko