Kwas chlebowy

22:39

kwas_chleb

Obok oskoły oraz miodu syconego, kwas chlebowy  jest  jednym z najstarszych napojów, jakie pijali Słowianie (przede wszystkim ci wschodni), nie licząc rzecz jasna wody. Najstarsze wzmianki o kwasie chlebowym pochodzą podobno z X w. i związane są z przyjęciem chrztu przez księcia kijowskiego Włodzimierza, który to książę  miał z tej okazji podarować swojemu ludowi "strawę, miód i kwas". To być może jedynie legenda, historycy potwierdzają jednak, że kwas chlebowy jest jednym z pierwszych napitków, jakie umieli przygotowywać najstarsi Słowianie.

Kwas chlebowy to napój przede wszystkim chłopski, biedny, warzony na co dzień, a już szczególnie w czasie żniw, kiedy to orzeźwiał i chłodził pracujących w polu. W Polsce trafił jednak i na stoły szlacheckie i klasztorne, wedle ludowych przekazów, działo się to wówczas, gdy Jan Sapieha nabył słynące z młynarstwa ziemie kodeńskie (północna Lubelszczyzna). Słynący również z leczniczych właściwości kwas, dla szlachty miał być panaceum na dolegliwości związane ze zbyt obfitym ucztowaniem. Kwas chlebowy sapieżyński kodeński jest dziś wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa lubelskiego.

W krajach rosyjskojęzycznych typowym widokiem są stojące na ulicach żółte cysterny z kwasem, u nas napój ten nie jest może on aż tak bardzo popularny, jednak, zwłaszcza na kresach wschodnich i tuż pod wschodnią granicą warzy się go bardzo chętnie, do czego i Państwa serdecznie zachęcam, bo rzecz to prosta a wyjątkowo pyszna, w sam raz na upały, jakich pogoda nam teraz nie szczędzi :-) Ważne, żeby do jego wyrobu użyć możliwie dobrego żytniego chleba (najlepiej razowy, choć niekoniecznie). Jeśli chleb ususzymy na ciemny kolor w piekarniku otrzymamy również dość ciemny i wyraźniejszy w smaku kwas, niezbyt ciemny, naturalnie zczerstwiały żytni chleb da kwas jaśniejszy, delikatniejszy. Przepis, który podaję to zaadaptowany do mniej przemysłowych niż niemal 20 l ilości przepis z Kucharki litewskiej, jest niezawodny :-)

kwas_chlebowy

Kwas chlebowy - przepis na podstawie Kucharki Litewskiej

500 g czerstwego  chleba żytniego
5 l wody
150-200 g cukru
50 g drożdży
+ opcjonalnie: kilka plasterków cytryny, gałązka mięty pieprzowej bądź kilka rodzynek

Chleb (jeśli nie jest czerstwy wystarczy podsuszyć go w piekarniku) zalać wrzątkiem, przykryć, odstawić na kilka godzin do przestygnięcia. Następnie dodać drożdże i cukier (i opcjonalnie cytrynę), odstawić na 24 h. W tym czasie kwas zacznie fermentować. Po 24 h płyn zlać znad chleba, chleb dobrze odcisnąć nad sitem (można też odstawić wodę z chlebem na 24 h, zlać płyn i wówczas dodać drożdże z cukrem - gdy zacznie fermentować zlać do butelek). Przelać do butelek (do 3/4 wysokości), można dodać po kilka rodzynek bądź gałązce mięty, po 3 dniach jest dobry do picia. Przed butelkowaniem warto kwas przefiltrować przez gazę bądź gęste sitko.

PS. Domowy kwas chlebowy ma oczywiście pianę, jednak piana się do zdjęcia nie załapała, niecierpliwa z niej modelka ;-)

--------------------------------------------------------------------

ENGLISH, PLEASE!

Bread Kvass

500 g stale rye bread
5 l water
150-200 g sugar
15 g dry yeast
+ some lemon slices or peppermint sprig or some raisins

Slice the rye bread (if you don't have the stale bread, just dry the fresh one in the oven), put it in the pot and pour with the boiling water. Cover and let it stay for about 3 hours. Then add the sugar and the yest (and other optional ingredients) and draw for 24 h. Then strain the infusion through the cheesecloth or chinoise and pour the kvass into bottles, close and leave them for about 3 days.

You Might Also Like

15 komentarze

Wyszukiwarki przepisów

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów blogi kulinarne
zBLOGowani.pl

Przeczytaj

Przepisy, które podaję to przepisy kuchni tradycyjnej, nie są mojego autorstwa. Śmiało korzystaj, gotuj, podawaj dalej, nie musisz wspominać, że znalazłeś je u mnie, choć będzie mi miło, jeśli to zrobisz.
Wszystkie zdjęcia i teksty natomiast są moje i jeśli chcesz je wykorzystać, po prostu zapytaj :-)
monika@kuchnianaszapolska.pl

Źródełko