Syrop z pędów sosny

20:44

sosna

Syrop sosnowy przygotowuje się na początku maja z młodziutkich sosnowych pędów. Idealne na syrop są te jeszcze nie rozwinięte, brązowe, brązowo-żółte. Trzeba obserwować drzewa, by nie przegapić odpowiedniego momentu, pierwsza połowa maja to idealny moment na Mazurach, na południu i zachodzie Polski może to być nieco wcześniej*. Pędy przesypujemy sporą ilością cukru i odstawiamy na kilka tygodni w słoneczne miejsce. To wszystko :-)

Syrop sosnowy ma piękny złocisty kolor i wyraźny żywiczny aromat, jest słodki i przepyszny. W medycynie ludowej uważany jest (jak najbardziej słusznie) za lekarstwo na kaszel, ja lubię go również używać jako dodatek do deserów bądź potraw, którym chcę nadać "leśny" aromat (pęczotto z leśnymi grzybami, orzechami laskowymi, odrobiną konfitury z borówek i sosną, mmm.. :-)), co  i Państwu serdecznie polecam :-)

sosna1

Syrop z pędów sosny

100 g młodych pędów sosny (wybieramy jak najmłodsze)
100 g cukru

Zbierane w suchy dzień pędy sosny ułożyć warstwami w słoiku, przesypując kolejne warstwy cukrem (warstwa pędów, warstwa cukru, warstwa pędów itd.). Odstawić w słoneczne, ciepłe miejsce . Codziennie wstrząsać. Po ok. 2-3 tygodniach zlać powstały syrop.

*Jeśli jednak ktoś przegapi pędy, nic straconego. W przyszłym tygodniu podam przepis na inny sosnowy smakołyk, który można przygotować właściwie przez cały maj a czasem nawet i początkiem czerwca :-)

PS. Syrop jest rewelacyjny, ale pamiętajmy o tym, by jednak naszymi "zachciankami" nie szkodzić przyrodzie - oczywiście wiadomo, że od kilkudziesięciu zerwanych pędów sosny nie wyginą, ale zbierajmy je z głową - z bocznych gałęzi (nigdy z czubka młodych sosenek), po kilka z jednego drzewa, a w ogóle najlepiej to znajdźmy drzewka wycięte lub przeznaczone do wycinki, wówczas nie musimy mieć żadnych rozterek moralnych :-)

---------------------------------------------------------------------------------------

ENGLISH, PLEASE!

Pine Tip Syrup

100 g pine tips
100 g sugar

Gather the pine tips and place them in a glass jar. Pour in the sugar, cover and shake the jar. Put the jar in a sunny place and shake it every day. No cooking is needed. After 2-3 weeks filter the syrup using the cheesecloth. You can store it in sterilized glass jars or bottles in a fridge for a long time.

sosna2

You Might Also Like

9 komentarze

Wyszukiwarki przepisów

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów blogi kulinarne
zBLOGowani.pl

Przeczytaj

Przepisy, które podaję to przepisy kuchni tradycyjnej, nie są mojego autorstwa. Śmiało korzystaj, gotuj, podawaj dalej, nie musisz wspominać, że znalazłeś je u mnie, choć będzie mi miło, jeśli to zrobisz.
Wszystkie zdjęcia i teksty natomiast są moje i jeśli chcesz je wykorzystać, po prostu zapytaj :-)
monika@kuchnianaszapolska.pl

Źródełko